MOST
1. Co oznacza "MOST"?
Program MOST to system mobilności studentów realizowany od roku akademickiego 2000/2001, umożliwiający studentom 18 uczelni polskich odbycie części studiów w uczelni innej niż macierzysta. Poprzez udział w programie studenci zyskują dostęp do kierunków studiów bądź przedmiotów nie oferowanych przez ich uczelnie macierzyste, różnorodnych programów nauczania, warsztatów badawczych i laboratoriów.
2. Kto może wziąć udział w programie?
W programie mogą uczestniczyć studenci następujących uczelni:
|
Uniwersytet Śląski |
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza |
|
Uniwersytet Łódzki |
Uniwersytet Wrocławski |
|
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej |
Uniwersytet Mikołaja Kopernika |
|
Uniwersytet Szczeciński |
Uniwersytet Gdański |
|
Uniwersytet Opolski |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego |
|
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski |
Katolicki Uniwersytet Lubelski |
|
Uniwersytet w Białymstoku |
Uniwersytet Jagielloński |
|
Uniwersytet Warszawski |
Uniwersytet Rzeszowski |
|
Uniwersytet Zielonogórski |
Papieska Akademia Teologiczna |
Program MOST cieszy się coraz większym zainteresowaniem studentów.
W pierwszym roku realizacji z możliwości uczestnictwa w programie skorzystało 50 studentów, w kolejnych dwóch latach odpowiednio 160 i 400 osób, w roku akademickim 2003/2004 w każdym semestrze po 300 studentów zostało zakwalifikowanych na studia w innej uczelni za pośrednictwem programu.
3. Wyjazd: dokąd i na jak długo?
O powodzeniu programu decyduje m.in. bardzo uproszczona procedura ubiegania się o miejsce na studia w innej uczelni oraz możliwość studiowania poza własnym uniwersytetem przez jeden semestr lub cały rok akademicki. Ponadto studenci, którzy początkowo zdecydowali się wyjechać tylko na jeden semestr mają możliwość przedłużenia pobytu, o ile uczelnia macierzysta i przyjmująca wyrażą na to zgodę.
Studenci UG najchętniej wyjeżdżają do Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
i Uniwersytetu Wrocławskiego.
4. Co zrobić, aby wyjechać?
Dnia 15 kwietnia 2010 roku rozpocznie się rejestracja elektroniczna kandydatów do przyszłorocznej edycji programu MOST. Od tego dnia na stronie internetowej Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej, organizatora programu (
http://www.uka.amu.edu.pl/most.php) będzie można znaleźć bezpośredni link umożliwiający przeglądanie oferty miejsc przygotowanej przez poszczególne uniwersytety oraz późniejszą rejestrację na wybrany kierunek lub kierunki.
Po dokonaniu rejestracji i wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji będzie możliwe wydrukowanie wniosku. Następnie student powinien uzyskać zgodę odpowiedniego dziekana macierzystego wydziału na planowany wyjazd – we wniosku znajdzie się miejsce na odpowiednią adnotację. Ponadto do wniosku student dołącza zaświadczenie wystawione przez Dziekanat, informujące o średnich ocen uzyskanych w poprzednich latach studiów. Komplet dokumentów (wniosek ze zgodą odpowiedniego dziekana i zaświadczenie o średniej ocen) powinien trafić do uczelnianego koordynatora programu MOST.
Koordynatorem programu w UG jest
Anna Puzio (tel. 523 12 07) z Biura Karier ul. Armii Krajowej 110 Sopot (pok. 203). Godziny przyjęć od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30 - 15:30.
5. Co trzeba przygotować w związku z wyjazdem?
Osoby, które zostały zakwalifikowane do studiowania w innych uczelniach w ramach programu MOST, są zobowiązane do przygotowania
porozumienia w sprawie programu studiów (
format doc/
format pdf) i uzyskania akceptacji Dziekana wydziału uczelni macierzystej i przyjmującej. Tworząc indywidualny program studiów, należy mieć na uwadze, że musi on zapewniać uzyskanie 30 punktów ECTS w semestrze lub 60 punktów ECTS przez cały rok akademicki. Dopuszcza się możliwość uczęszczania na zajęcia z różnych semestrów tego samego kierunku studiów, kierunków pokrewnych lub nawet wyboru jednego tylko przedmiotu poza uczelnią macierzystą. W ostatnim wypadku pozostałe przedmioty są zaliczane w uczelni macierzystej.
6. Na co można liczyć?
Studenci MOST mogą być zakwaterowani w domach studenckich uczelni goszczących, o ile uczelnie te dysponują wolnymi miejscami. Nie można ponadto oczekiwać stypendiów naukowych lub innych ze strony uczelni przyjmujących.
Stypendia naukowe, socjalne, MENiS, prezydentów miast lub zapomogi, które studentom MOST zostały przyznane przed wyjazdem do innych uczelni, są wypłacane przez ich uczelnie macierzyste.
Oceny z egzaminów zdanych w uczelni przyjmującej są uwzględniane przy naliczaniu średniej ocen za dany semestr lub rok studiów oraz średniej za całe studia.
7. Warto wiedzieć
Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii pomaga uczestnikom Programu MOST w integracji i aklimatyzacji na nowej Uczelni w ramach Programu "Po drugiej stronie MOSTu". Strona Stowarzyszenia:
www.pssiap.org.